AİLE SAĞLIK MERKEZİNİZDEN ALABİLECEĞİNİZ HİZMETLER:

Hasta olduğunuzda muayeneye gidebilir, muayene olabilir ve hekiminizin teşhisine göre reçetenizi e-reçete olarak alabilirsiniz.

Eğer hastalığınız aile hekiminiz değil de, 2. veya 3. basamak bir sağlık kuruluşuna, bir uzmana gitmeyi gerektiriyorsa aile hekiminizden buna ait tavsiyeyi alabilirsiniz.

Hastalığınız sizin istirahat etmenizi gerektiriyorsa, istirahat raporu alabilirsiniz. Bu rapor çalışanlarda iş göremezlik rapor dur ve SGK sistemine kayıt edildiğinde iş yeri bu raporu görebilir. Bu süre 2 günden fazla ise işveren çalışanın günlüğünü keser ve çalışan bu yevmiyeyi SGK’dan alır, iki güne kadar olan istirahatlerde yevmiye kesmek veya kesmemek işverenin kontrolündedir.

Aile hekiminiz size eğer uygun görürse, gerekliyse bazı tetkikleri ve tahlilleri yaptırabilir. Bunun için alınan kanlar kurye ile ilgili laboratuvara ulaştırılır, tahliller bazı illerde aynı gün, ancak İstanbul da olduğu gibi bazı illerde en erken 24 saat sonra çıkar.

Aile hekimliği sizi eğer uygun görürse, müşahede altında tutar, kontrolleri yapar, EKG çeker, damardan mayi ile destekleyebilir.

Aile hekimliğine sağlam-sağlıklı raporu almak için müracaat edebilirsiniz, kayıtlarınıza ve fiziki muayenenize göre sağlam-sağlıklı raporu alabilirsiniz.

Aile hekimliğine sporcuların lisans raporu için müracaat edebilir ve raporu alabilirsiniz. Ancak spor yapabilir diye bir rapor yerine sağlam ve sağlıklı raporu alabilirsiniz, çünkü aile hekimi size ancak bunu önerebilir, spor yapıp yapmamanız aileyi ve sizi ilgilendirir. Bu raporu vermek için aile hekiminiz bazı tahlil ve tetkikleri isteyebilir.

Aile hekiminize sürücü belgesi raporu (ehliyet) için müracaat edebilir, muayenenizi olabilirsiniz. Yanınızda 1 fotoğraf olmak şartıyla muayeneniz yapılır ve eğer uygunsa sürücü belgesi alabilir  raporunu alırsınız. Ya da sizi muayene sonucu ihtiyaç duyulan uzmana (göz, nöroloji, psikiyatri, iç hastalıkları, ortopedi, KBB vs.) yönlendirir.

Aile hekimi, hamilelik kontrolünü, rutin kontrolleri, tetanos aşısını, tahlillerini yapar.

Bebeğinizin ve çocuğunuzun aşılarını, boy-kilo izlemlerini yapar, gelişimi konusunda bilgilendirir.

Aile hekimi size yivsiz av tüfeği kullanmak için gerekli olan sağlık raporunu verebilir.

Aile hekiminiz 65 yaş üstünde olan ve özellikle noter işlemlerinde gerekli olan akli meleke raporu nu, gerekli kontrol ve muayeneleri yaptıktan sonra verebilir. (bu rapor günlük olarak kullanılabilir)

Aile hekimi sizin boy/kilo/ bel/ kalça gibi ölçülerinizi alıp obezite yönünden beden kitle endeksini tespit eder ve takiplerinizi yapar, önerilerde bulunur.

Aile hekiminiz, evlilik için müracaat ettiğinizde ilgili tahlilleri yaptırır ve evlenmeye engel hali yoktur raporunu düzenleyebilir.

Eğer engelli veya yatalak bir hastanız varsa, aile hekiminiz, kendi programına göre ayda bir sizi ziyaret edebilir, durumu yerinde takip edebilir ve uygun görürse evde sağlık hizmetleri için ilgili raporu düzenleyebilir.

Aile hekimi uygun görülen yaşlardaki bayan hastaların HPV virüs (rahim ağzı kanseri) için SMEAR testini alabilir ve neticesi hakkında hastayı bilgilendirir.

Aile hekiminiz 50-70 yaş arasındaki kişilerin hiçbir şikayeti yoksa da bağırsak kanseri yönünden tahlilini yapar ve kişiyi bilgilendirir.

Eğer talep edilirse ve ASM sınıflaması uygun ise RİA uygulaması yaptırabilirsiniz.

Aile hekiminiz, sizin e-nabız sistemine kaydınızı yapıp, şifrenizi size bildirir. Bu şekilde sizin sağlıkla ilgili her durumda bilgilerinize akıllı telefonunuzdan ulaşmanızı sağlar.

Önemli not: aile hekimleri, aile sağlık merkezlerinde (ASM) çalışırlar.  ASM; A sınıfı, B sınıfı, C sınıfı, D sınıfı gibi sınıflara ayrılır ve bu sınıflama yaptıkları hizmetlere göre belirlenir.

Aile hekimliklerinde her türlü işlem ücretsizdir.

Aile hekimliklerinde acil durumlar hariç kimliksiz işlem yapılmaz.

Geçerli kimlikler; nüfus hüviyet cüzdanı (15 yaş üzerinde ise fotoğraflı olmalı), pasaport ve T.C. Kimlik numaralı sürücü belgesidir.

ASM’de aile hekimlerinin her birinin kendine ait çalışma saatleri ve programı vardır ve bu bilgileri kapı girişinde yazılı olarak görebilirsiniz.